16 Ekim 2008 Perşembe

Ampulün Bulunuşu

Ampul, (Fransızca: Ampoule) elektrik akımıyla temas ettiğinde akkor durumuna gelerek ışık yayan içinde argon gazı bulunan armut biçimli cam şişedir. Ampulün içinde çok ince biçimde tasarlanmış filaman adı verilen, genelde tungsten metalinden yapılmış, iki ince destek çubuğu ile tutulmakta olan bir tel bulunur. Bu telden geçen elektrik akımı bu teli aşırı derecede ısıtır (yaklaşık 3000 C) ve sonuç olarak tel ışık yaymaya başlar. Ampul, Thomas Edison tarafından icad edilmiştir. Bu buluş Edison'un binlerce buluşundan sadece biri olmasına rağmen en büyük buluşudur.

Enerji tasarrufu için tasarruf ampulü kullanılması yararlıdır.


Ampulün hikayesi [değiştir]Ampul ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Fakat ampullerin ömürleri çok kısa olmuştur. İngiliz Joseph Swam ve Amerikalı Thomas Alva Edison, şaşırtıcı bir şekilde aynı yıllarda daha uzun ömürlü ampulü bulmuşlardır. Daha sonra Edison, 1880 yılında daha uzun süre dayanabilen ampulu yaptı. Thomas Alva Edison'un yaptığı bu ampul 40 saat boyunca dayanabiliyordu.

ışığın günümüzdeki önemini bilmeyen kişi sayısının iki elin parmaklarını geçeceğini artık hiç düşünüyorum.görsel alanda hepimizin büyük ihtiyaç duyduğu ışık yapacağımız işlerde bize çok faydalı oluyor.insanlara hayatı daha iyi ve daha güzel görebilme imkanı sunan bu büyük nimet ampul sayesinde evlerimizdede güvenle kullanbildiğimiz bir aydınlık cihazı olmayı başarmıştır.

Hiç yorum yok: